Čo znamená jesť zdravo
Skúsime vám to milí naši kamoši vysvetliť celkom jednoducho. Keď sa vyrobí nové auto, potrebuje natankovať palivo, aby sa na ňom mohol niekto voziť. Do každého auta sa však môže natankovať iba určitý druh paliva. Keď sa natankuje palivo iné, auto sa pokazí a prestane jazdiť.
Naše telo potrebuje palivo vo forme kvalitnej výživy. To znamená, že našim palivom je to, čo vlastne spapáme a vypijeme. Keď budeme jesť a piť nezdravé veci, naše telo sa môže tak, ako auto pokaziť a my sa budeme musieť liečiť z rôznych nepríjemných chorôb :-( Auto je závislé od svojho šoféra, ktorý do neho palivo natankuje, my si môžeme sami vybrať skladbu našej stravy a keď nám bude chcieť dať niekto spapať alebo vypiť niečo nezdravé, povieme mu, že si to neprosíme lebo sme múdri a chceme byť zdraví.
Čo nás teda chráni pred zlými bacilmi?
Dospeláci tomu hovoria imunita a my si môžeme predstaviť udatných bojovníkov imuniťákov. Imuniťákovia sú podľa toho čo spapáme buď posilnení alebo oslabení. Keď sú oslabení, znamená to, že sme nespapali dosť základných živín, vitamínov, biologicky aktívnych látok a vybraných minerálov. Tým sa zvyšuje šanca, že môžeme ochorieť.
Imuniťákovia nadobúdajú silu napríklad s pomocou kvalitných bielkovín. Tie do nášho tela dostaneme, keď spapáme mäsko, ryby, mliečko a mliečne výrobky, vajíčka, obilniny, strukoviny a oriešky. Bojovníci tak získajú potrebnú energiu v podobe všetkých esenciálnych aminokyselín. Supiš kamošmi udatných bojovníkov sú probioťáci, ktorí sa nachádzajú v kyslomliečnych produktoch. Najviac ich býva v bryndzi, predstavte si až jedna miliarda v jednom grame. No a títo probioťáci pomáhajú imuniťákom v boji proti bacilom, zlepšujú trávenie a chránia naše črievka pred zlými baktériami.
Pre naše telo sú tiež dôležité tuky ako hlavný zdroj energie. Treba však dávať pozor a jesť hlavne rastlinné tuky a oleje. Okrem hovädzieho a hydinového mäsíčka by sme tak mali pravidelne jesť aj ryby, ktoré obsahujú nenasýtených omega3 mastných kyseliňákov, ktorí sú veľmi šikovní a pomáhajú v súboji proti civilizačným chorobám. Okrem mäsa a rýb by sme mali papať aj rastlinné oleje a tuky, všetky možné orechy a oriešky a zeleninku.
Imuniťáci by nemohli bojovať bez toho, aby sme pravidelne papali ovocie a zeleninku. Z nej totiž naše telo prijíma samé supiš látky ako sacharidy, vlákninu, minerály, enzýmy a vitamíny. Vitamíny dodávajú imuniťákom špeciálnu silu, vďaka ktorej vedia zničiť zlé postavičky - infekcie a voľné kyslíkové radikály, ktoré sú príčinou všelijakých civilizačných ochorení. Vitamíny nájdeme okrem ovocia a zeleninky, aj v celozrnných výrobkoch, hydine a v rybičkách. Aby sme mali v tele všetky dôležité vitamíny - A,B,C,D,E - mali by sme pravidelne spapať: väčšiu misku mrkvičkového šalátu a jedno vajíčko, banánik, červené ríbezle, kivi, pomaranč, karfiol, papričku, rybičky, hrsť nepražených arašidov alebo mandlí, jednu porciu strukovín (fazuľka, hrášok, sója alebo šošovička), brokolicu, misku hlávkového šalátu, aspoň dva krajce celozrnného chlebíka, dve paradajky a porciu špenátovej polievočky.
Vedeli ste, že napríklad také železo nie je len železom, ktoré máte na dvore alebo vidíte niekde napríklad na stavbe? Železo je aj minerálnou látkou, ktorá zvyšuje schopnosť imuniťákov hľadať a nájsť miesto, kde sa ukrývajú rôzni zlí votrelci. Keď nášmu telu železo chýba, sme unavení, menej vládzeme a naše telo je menej odolné voči infekciám. Sme to hlavne my decká, ktorým často železo chýba, pretože veľmi rýchlo rastieme a potrebujeme ho vééľa. Aby sme ho mali dosť, musíme papať mäsíčko, ryby, strukovinky a celozrnné výrobky ako chlebík a rošteky.
Zinok je ďalšou dobrotou, ktorú ľúbia imuniťáci. Jeho nedostatok spomaľuje hojenie rán a spomaľuje rýchlosť imuniťákov a preto je napríklad taká infekcia dlhšie v našom tele. Nájdeme ho v mäsíčku, strukovinách a celozrnných výrobkoch. Selén majú imuniťáci tiež radi a nájdete ho v rybách, mäsíčku, hríboch a orechoch.
Aby sme mali dobrú kondičku, snažíme sa nepapať veľa sladkostí a nepijeme veľmi sladké nápoje. Namiesto nich si môžeme dať chutnučké sušené ovocie, oriešky, medík, ovocné šťavy, mušty, džúsiky a prírodné vodičky.
Okrem papania zdravej stravy, by sme mali aj dostatočne veľa spinkať, aktívne oddychovať, zabávať sa, naháňať a skákať - dospeláci tomu hovoria zdravá životospráva =)
Supiš tajomstvo
Prezradíme vám aj supiš tajomstvo prečo majú ovocie a zeleninka rôzne farby. Červené ovocie a zelenina pomáhajú srdiečku. Zelené zas pomáhajú našim očkám. Modré a fialové pomáhajú, aby sme si dobre všetko pamätali. Žlté a oranžové nás chránia pred zlými chorobami. No a biela farba ovocia a zeleninky udržuje správnu hladinu vecičky, ktorá sa volá cholesterol.